האם עליית הריבית היא סיבה למחזר את המשכנתא?

"לאחרונה העלה בנק ישראל את הריבית במשק לרמה של 2.75% – הרמה הגבוהה ביותר מזה 9 שנים", אומר רפאל שחור, מנכ"ל חב' הראל פריים לייעוץ משכנתאות. "להחלטה זו יש השפעה רבה – במיוחד על אלו שנטלו משכנתאות במסלולים הצמודים לריבית הפריים. "גם רוכשי דירות שטרם נטלו את המשכנתא (ומתכננים לקחת משכנתא בקרוב),

עליית הריבית יוצרת חשש מגובה ההחזרים וההתחייבויות החודשיות שעלולות לעלות. "רבים מתלבטים האם לחשב מסלול מחדש, האם למחזר את המשכנתא ובמיוחד האם כדאי לחכות ולא לקחת משכנתא. התשובה היא לא. ליתר דיוק, לא בהכרח."למרות שכותרות העיתונים מכריזות "התכוננו להיפרד מעשרות אלפי שקלים נוספים", במשכנתאות הראיה צריכה להיות רחבה ולא נקודתית. התקופה הקרובה היא תקופת למידה.

"העולם מתמודד כעת עם משבר יוקר מחייה ואנרגיה גלובלי, נוכל לקוות שזו תהיה תקופה קצרה, אבל זה מלמד אותנו שבניית משכנתא צריכה להיות בניית תמהיל נכונה גם בתנאי שוק משתנים. המשק אינו עומד על תילו על ריבית אפסית באופן שאין שינויים משמעותיים. חשוב להבין שהוא עשוי להשתנות. "אפשר לשנות את התמהיל המרכיב את המשכנתא בכל תקופת זמן ובתנאים מסוימים, או לחילופין ניתן לבחור מסלולים שישמרו עלינו משינויי השוק ויקבעו את ההחזר באופן המתאים לנו – וזאת תוך בניית תמהיל אינדיוודואלי.

"אנשים תמיד ימשיכו לקנות נדל"ן, תמיד יהיה צורך בסיסי בקורת גג. יכול להיות שעליית הריבית תצנן מעט את שוק המשקיעים, הביקוש יירד וכמה שחקנים ייצאו מהמשחק, אבל לבטח לא תהיה הצטננות בשוק הנדל"ן. עליית הריבית לא תמנע מהאנשים לקנות את בית המגורים שהם רוצים וחולמים עליו, והסוד הוא התכנון".